اهمیت میان رشته‌ها

این مطلب را دوست عزیزم آقای مهدی شاهسوند آماده کرده‌اند که بصورت بسیار بسیار اتفاقی همسرم هم هستند.

 

عصب‌شناسی زبان، میان‌رشته‌ای است که در پی یافتن ارتباط بین گفتار (به عنوان پیچیده‌ترین کارکرد مغز) و سیستم عصبی است. میان‌رشته‌ها را می‌توان به مثابه انقلابی در علم به شمار آورد. این مطلب اشاره کوتاهی به ظهور و بروز میان‌رشته‌ها در علم دارد.

در سه دهه پایانی سده بیستم میلادی، رشته‌های نوظهوری پدیدار شده است. این رشته‌ها بر اثر پیچیده‌تر شدن مشکلات بشری و عمیق‌تر شدن شناخت بشر از دنیای پیرامون خود است. از دهه 1930‌ رویکرد جزءگرایی در بین دانشمندان رواج یافت. حاصل این رویکرد، گسترش رشته‌های تخصصی  و بی ارتباط با یکدیگر بود. هر گروه از دانشمندان از عینک تخصصی خود به عالم نگاه می‌کردند. لیکن مسائلی در عالم وجود دارد که حل آنها از عهده یک رشته علمی به تنهایی بر نمی‌آید. برای رفع ناتوانی‌های رشته‌های علمی پاره‌ای چاره‌ها اندیشیده شد. از آن جمله می‌توان به پیدایش ابررشته‌هایی مانند تحقیق در عملیات و علوم مهندسی سیستم‌ها اشاره کرد. لودویک فون برتالنفی ایده خود در مورد نظریه عمومی سیستم‌ها را نخستین بار در یک سمینار در دانشگاه شیکاگو در سال 1937 ابراز کرد. اما بعد از جنگ جهانی دوم بود که اولین اثرش در این مورد منتشر شد. در سال 1960 "جنبش تفکر سیستمی" راه خود را پیدا کرده بود. بر اساس نظریه سیستم‌ها، یک سیستم بیش از مجموع اجزای تشکیل دهنده سیستم است. این ماهیت اضافه، حاصل روابط بین اجزاست.

از دهه 1970 میان‌رشته‌ها پدیدار شدند.هر میان‌رشته از ترکیب چند رشته علمی پیشین ایجاد شد. برای نمونه می‌توان از رشته مهندسی پزشکی که ترکیبی از رشته‌های مهندسی برق، مکانیک و پزشکی است یاد کرد. ضرورت پیدایی این رشته‌ها، همانطور که گفته شد، ناشی از مسائل و مشکلات میدانی بود. ضرورت همکاری علمی دانشمندان رشته‌های مختلف برای حل یک مسئله موجب شد تا میان‌رشته‌ها پدیدار شوند. به تدریج تقاضا برای تحصیل و پژوهش در این رشته‌ها رو به افزایش است. بر اساس گزارش مرکز ملی آمار آموزش آمریکا،تعداد مدارک لیسانس صادر شده در دانشگاه‌های آمریکا از 7000 مورد در سال 1973 به بیش از 30000 در سال 2005 رسید.

 

/ 0 نظر / 165 بازدید