اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک اختلال عصبی و بیولوژیکی است که نشانه‌هایش دربچه‌ها از18 ماهگی تا 5 سالگی بروز می‌کند.اوتیسم درهر فردی شدت وضعف خاص خود را دارد. برخی نمی توانند اصلا صحبت کنند و احتیاج دارند که یک فرد سالم ازآن ها مراقبت کند وهرگز نمی‌توانند به تنهایی زندگی کنند. در حالیکه برخی دیگر قادرند ارتباط برقرار کنند و می‌توانند در نهایت با کسب مهارت‌های لازم برای زندگی مستقل به تنهایی زندگی کنند.

اوتیسم اصولا بر چهار حوزه از توانایی های فرد اثر می گذارد :

1-ارتباط برقرار کردن (کلامی وغیرکلامی)

2-مهارت‌های اجتماعی

3-رفتار

4-یادگیری

واقعیت‌هایی‌ درباره اوتیسم:

-        از هر 150 تولد در آمریکا یک مورد اوتیسمی تشخیص داده می شود.

-        در اغلب مبتلایان، این بیماری تا آخر عمرهمراه آنها خواهد بود.

-        اوتیسم در هر فردی متفاوت از فرد دیگر بروز می کند و به طور منحصر به فرد هرفرد مبتلا را دچار اختلالاتی می‌کند.

-        طول عمر افراد اوتیسمی مثل بقیه افراد جامعه است.

-        تخمین زده می‌شود که حدود یک میلیون اوتیسمی در امریکا هست.

-        اوتیسم هم اکنون در کالیفرنیا بسیار رایج‌تر از سندرم داونعقب ماندگی ذهنی و فیبروز سیستسک است.

تعدادی از کودکان که اوتیسم درآن‌ها زود تشخیص داده شده اگر مداخلات جدی شامل رفتار درمانی گفتاردرمانی و دارو دریافت کنند می‌توانند زندگی عادی را دنبال کنند. همه افراد مبتلا زود تشخیص داده نمی‌شوند وچنین اقداماتی هم در موردشان انجام نمی‌شود ودرنتیجه زندگی عادی هم نخواهند داشت.

افراد اوتیسمی به طرق مختلفی به محرک‌های محیطی پاسخ می دهند. گاهی فرد به هیچ عنوان قادر به حرف زدن نیست برخی رفتارهای خودانگیخته دارد (مثل دست زدن تولید آواهای بی معنا یا حرکات تکراری) ممکن است فرد بسیارپرخاشگر باشد یا بسیار درون‌گرا باشد و به تخریب درون و روان خودش گرایش داشته باشد اما مثل بقیه مردم افراد اوتیسمی هم بسیار متفاوت از یکدیگرند. در واقع تعداد بسیار کمی را می توان یافت که رفتارهایی دقیقا مثل هم داشته باشند. تعداد خیلی کمی هم همه مشخصاتی را که در زیر می‌آید را با هم دارند.

خصوصیات افراد اوتیسمی:

-        قابلیت‌های بسیار متفاوت (عدم توانایی در خواندن یا یادگیری خواندن در سنین بسیار پایین)

-        حساسیت بیش از حد به درد یاعدم درک درد

-        علاقه به یک برنامه روتین روزانه اسباب بازی‌ها و لباس‌های همیشگی در مجموع علاقه به ثبات و تنفر از تغییر

-        تکرار کلمات و عبارات یکسان در موقعیت‌های یکسان که به آن اکولالیا(echolalia)گویند.

-        دشواری در بیان نیازها (اغلب سعی می کنند از ایما و اشاره به جای کلمات استفاده کنند.

-        خندیدن در موقعیت‌های نا مناسب (مثلن خندیدن به بچه ای که در حال گریه کردن است)

-        به لحاظ فیزیکی و بدنی یا بسیار فعال هستند یا بسیار غیرفعال

-        به صورت دوره ای یا بیشتر اوقات بداخلاق و کج خو وبهانه گیرو جیغ جیغو هستند.

-        یا پرخاشگرند یا به شدت درون گرا

-        تنهایی را ترجیح می دهند

-        این بچه‌ها شایدگاهی مثل ناشنواها هیچ واکنشی به کنش‌های گفتاری و صداهای محیط نشان ندهند.

-        بازی‌های عجیب و غریب: چرخاندن اشیا، استفاده از اسباب بازی‌ها برای کارهایی غیر از بازی با آن‌ها، یا علاقه عجیب به شیی که برای سن او مناسب نیست.

-        فقدان یا ضعف ارتباط چشمی

-        پاسخ ندادن به روش‌های عادی آموزش

-        رفتار غیر عادی نشان دادن در جمع و یا خوب حاضر نشدن در جمع

-        ناتوانی در دنبال کردن وادامه یک مکالمه

-        انزجار از بغل کردن و یا در آغوش گرفته شدن

-        حساسیت به صدای بلند، مارک لباس، لباس زیر، بو و نور

-        اغلب برای دنبال کردن اشیا با چشم، از دید جانبی‌شان استفاده می‌کنند نه از دید مستقیم.

-        علائق خاص غذایی که باعث میشود همیشه میل به خوردن غذاهای خاص داشته باشند.

-        به طیف وسیعی از غذاها آلرژی دارند

-        در نوزادی اغلب عفونت‌های پی‌درپی گوش دارند

-        مشکلات مزاجی خاص و مزمن مانند مدفوع بسیار بدبو

-        ناتوانی در تقلید و یا نقش بازی کردن تخیلی

بسیاری از از این خصوصیات در کودکان دیگرهم هست اما اگر  هشت مورد از این مشخصات در یک کودک وجود داشته باشد، بهتر است این موضوع با پزشک کودک در میان گذاشته شود.

اگر کودک شما مشکوک به اوتیسم است، نگران نباشید. زیرا آینده برای کودکان اوتیسمی بسیار درخشان‌تر از سایر بیماری‌ها به نظر می‌رسد.داروها و رفتاردرمانی‌های بسیاری وجود دارد که

/ 13 نظر / 579 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهرداد

سلام ممنون وتشکر از مطالب خوب شما .من با بیماری اوتیسم اشنای نداشتم بطور اتفاقی با این مطلب اشنا شدم .در مورد مسائل پسر 6سالم درانترنت گشت میزدم که بااین مطلب اشنا شدم.مساله در این است شما باید مطالبی در مورد کسانی که در شهرستانها کمبود روانشناس یا نداشتن روانشناس کودک مطالبی در مورد درمان کودک پرخاشگر یا بیماری اوتیسم والدین چه اقداماتی را در خانه برای کودک انجام دهد تهیه فرمایید که بهتر عالی میشود که والدینی که از این مساله رنج میبرند چه کار کنند تا خودشان هم به آرامش روحی برسند از جمله خود بنده لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر جواب را به ایمیلم بفرستید

هدیه

با سلام ممنون از توضیحات کاملتون من دنبال اطلاعاتی در مورد پروسوگنوزیا هستم پیدا نمیکنم امکانش هست سایتی در این مورد بهم معرفی کنید ممنونم موفق باشید.

کاکا

سلام ممنون از مطلب جالبتون

زهراسینایی

ممنون از زحماتتوم من یک فرزند اوتیستیک ۲۵ ساله دارم.و تصمیم گرفته ام که در کمک به شناساندن این بیماری در حد امکان مؤثر باشمً آیا میتوانم متن را روی فیسبوکم کپی کنم؟ممنون مبشوم.

نیوشا

میخواستم بگم که یکی ازخصوصیاتی که نوشتین اشتباهه .اینجورافرادترجیح نمیدن که تنهاباشن بلکه دربرقراری ارتباط وایجادیک رابطه ی دوستی بامشکل مواجه هستند.سپاس.

................

خوب بود.

رضا

تنبیه فرزندان 574 - پس بدان آنکه را ولایت قهری و عدالتی نیست اصلاً هیچ رحمت و محبتی هم نیست جز بازیگری و چاپلوسی و عیاشی و ریا! و آنکه نسبت به عزیزانش ولایت قهری و عدالت نمی ورزد آنان را دوست نمی دارد زیرا مسئولیتی در قبال سرنوشت آنها بر دوش نمی کشد و آنان را فقط در خدمت راحتی و عیش خود می خواهد. آن والدینی که به دلیل خطا فرزندان خود را تنبیه می کنند می دانند که در حقیقت نفس و دل خودشان را تنبیه می کنند و بر خود زخم می زنند و زخمی که بر فرزندان وارد می شود بسیار ناچیز است. فقط والدین بی مهر و مسئولیت و عیاش و خودپرست هستند که راه هر خطا و معصیتی را برای فرزندان خود بازمی گذارند تا خودشان هم هر کاری که می خواهند بکنند. این همان نابودسازی است که در آینده، این نوع فرزندان والدین خود را نمی بخشند و چه بسا از آنها انتقام می ستانند. ------------------------------------------------------------------- روابط زناشوئی و خانوادگی 1058 - نژادپرستی به معنای توقع حیات و هستی از نژاد و روابط خانوادگی و فامیلی است یعنی نژاد را بر جای نزاد(خدا) قرار دادن. و چون نژاد توان برآوردن این توقعات را ندارد مورد عداوت قرار می گیرد. و

h

مرسی

...

من یه اوتیستیک 18 ساله هستم خواستم فقط بگم اگه به فردی مشکوک هستین واسه درمان اقدام کنین خیلی سخته خیلی...

تنها

سلام من به تازگی متوجه شدم اوتیسم دارم.. توانایی ایجاد ارتباط رو ندارم همیشه سرم کلاه میره داغونم و یه مشکل دیگه که هس اینه که احساس ندارم یا بهتر بگم بلد نیستم احساساتمو بیان کنم زندگیم خیلی بد شده لطفا کمکم کنین لطفا